T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Muş İl Sağlık Müdürlüğü Bulanık Devlet Hastanesi

< T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Muş İl Sağlık Müdürlüğü Bulanık Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Bebek Dostu

Güncelleme Tarihi: 20/12/2019

  • web resim.jpg
  • WhatsApp Image 2019-10-01 at 11.43.10 (1).jpeg
  • WhatsApp Image 2019-10-01 at 11.43.10.jpeg
  • WhatsApp Image 2019-10-01 at 11.43.11 (1).jpeg
  • WhatsApp Image 2019-10-01 at 11.43.12.jpeg


Hastan
emiz Sağlık Bakanlığı tarafından 2019  yılında Bebek Dostu Hastanesi olarak seçilmiştir.

Tüm doğan bebeklerin anne sütü almasını ve bu sayede kendine güvenen sağlıklı nesiller oluşmasını sağlamaktır.
Ayrıca annelere verilen eğitimlerle sorunsuz bir emzirme dönemi sağlayarak anne bebek ilişkisini oluşturmak hastanemizin amaçlarındandır.

 

BEBEK DOSTU HASTANE KRİTERLERİ

1. Emzirme politikamız tüm sağlık personeli tarafından bilinmektedir.

2.Tüm sağlık personeli anne sütü ve emzirme konusunda eğitilmiş ve gerekli sertifikalar alınmıştır.

3.Hamilelere anne sütü, emzirme ve gebe beslenmesi hakkında eğitim yapılmaktadır. bu program çerçevesinde gebe okulu eğitimi, loğusa eğitimleri düzenli olarak hastanemizde verilmektedir.

4.Doğum sonrası öncelikli hedefimiz bebeklerin annesiyle tensel temasını başlatıp, en fazla yarım saat içerisinde emzirmeye başlanmaktadır. Hatta doğumu yaptıran ekip tarafından epizyo dikimi sırasında bebek anne üzerine yatırılarak anne bebek arası tensel temas sağlanmaktadır.

5.Tıbben gerekli olmadıkça yeni doğanlara anne sütü dışında gıda verilmemektedir.

6.Anne ve bebeğin aynı odada kalması sağlanmaktadır.

7.Bebek her istediğinde emzirme teşvik edilmelidir.

8.Bebeklere emzik ve biberon verilmesi engellenmektedir. Mama numuneleri mama kitapçıkları, posterleri mamayla ilgili promosyonlar hastanemizden uzak tutulmaktadır.

9.Anneler kadın doğum servisinde loğusa eğitimi alıp taburcu olduktan sonra tekrar hastaneye çocukları için başvurduğunda anne sütüyle ilgili eğitimleri tekrar pekiştirilmelidir.

10.Taburcu olan annelere bebeğini ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesi, 6 aydan sonra ek gıdaya başlanması ve iki yaşına kadar anne sütüyle beslenmesi,6 aydan sonra ek gıdaya başlanması ve iki yaşına kadar anne sütüne devam etmesi teşvik edilmektedir.

11.Kurumun her sahasında Uluslararası Mama Kodu Uygulamaları benimsenmekte ve uygulanmaktadır.

T.C SAĞLIK BAKANLIĞI BULANIK DEVLET HASTANESİ

EMZİRME POLİTİKASI

1-      Hastanemizin yazılı bir emzirme politikası vardır.

2-      Kadın Hastalıkları- Doğum ve Çocuk Servisi olmak üzere ilgili tüm sağlık personeli bu politika doğrultusunda düzenli aralıklarla eğitilerek, anne sütüyle beslenme       konusunda destek sağlanır.

3-      Tüm gebe ve doğum yapmış annelere hastane personeli tarafından emzirmenin yararları, doğru emzirme teknikleri doğrultusunda eğitim verilerek sağlıklı   emzirmeye hazırlanmaları sağlanır.

4-      Tüm doğumhanede doğumu izleyen ilk bir saat içinde tensel temas sağlanarak, emzirmenin başlaması için anneye yardımcı olunur.

5-      Bebekler doğumu takiben ilk bir saat içinde hemşire gözetiminde emzirilir. Uygun emzirme gerçekleşene kadar anneye pratik destek sağlanmaya kadar devam edilir.

6-      Anne ve bebeğin görsel ve tensel teması kolaylıkla sağlanabilecek şekilde 24 saat aynı odada kalmaları sağlanır. Tıbbi bir gereksinim olmadıkça ayrı kalmalarına izin verilmez.

7-      Tıbbi bir gereksinim olmadıkça hastanemizde doğan ve hastanemizden hizmet alan tüm bebekler yalnızca anne sütüyle beslenir. Anne sütüyle beslenen bebeklere ;emzik, biberon ve ek besin verilmemesi için annelere diğer aile fertlerine eğitim verilir.

8-      Bebeklerin her istediğinde ve istedikleri sürede gece ve gündüz emzirmesi desteklenir.

9-      Annelere ; bebeklerinden ayrı kalmak zorunda olduklarında anne sütü ile beslenmenin nasıl sürdürüleceği hakkında bilgi verilir ,süt sağma ve saklama teknikleri öğretilir.

10-   Bebeklerin altıncı aydan sonra uygun ek gıdaya beslenmeleri önerilir,2 yaş ve üzerine kadar emzirmeleri teşvik edilir.

11-   Sağlık teşkilatlarında annelerin bebekleri rahatça emzirebilecekleri emzirme odası bulunur.

12-   Hastanemizde anne sütüyle beslenmenin mümkün olmadığı durumlarda kullanılan ürünlerin reklamının (afiş, broşür ,ücretsiz muayene)bulundurulmaması sağlanır.

13-   Hastanemizden taburcu olduktan sonra da emzirmeye devam etmeleri için anne sütü ve emzirmenin önemi, emzirme ve karşılaşılabilecekleri sorunlar hakkında sözlü ve yazılı olarak(anne sütü ve emzirme el kitapçığı)bilgi verilir. Taburcu olduktan sonra da düzenli poliklinik kontrolleri ile emzirmenin devamlılığı sağlanır.